Jak można chronić stal przed korozją?


Wraz z upływem czasu i w wyniku oddziaływania określonych czynników zewnętrznych metale zaczynają korodować. Korozja nie tylko zaburza ich estetykę, ale i wpływa na właściwości użytkowe. Osłabia metalowe konstrukcje i prowadzi do zniszczeń, które mogą zaważyć na ich funkcjonalności. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym takie metale, jak np. stal, można skutecznie zabezpieczyć przed pojawieniem się rdzy. Jak to zrobić? Oto kilka niezawodnych sposobów, które przedłużają żywotność stalowych elementów, a dodatkowo zapewniają im estetyczny wygląd.

Malowanie powierzchni jako sposób na ochronę przed korozją

Jednym z najprostszych sposobów ochrony stali przed korozją jest malowanie. Mowa w tym przypadku o malowaniu specjalną farbą antykorozyjną lub malowaniu proszkowym. Obie metody mogą okazać się skuteczne, ale wiele zależy od doboru odpowiednich farb. Wymagają też wcześniejszego przygotowania powierzchni. Najczęściej dotyczy ono mechanicznego usunięcia rdzy oraz odtłuszczenia stali. Pokrycie stalowych elementów farbą antykorozyjną najczęściej stosuje się w użytku domowym. Rzadziej wykorzystuje się tę metodę w zastosowaniach przemysłowych. Tam zazwyczaj ustępuje ona miejsca malowaniu proszkowemu, które doskonale sprawdza się w przypadku zabezpieczania dużych konstrukcji stalowych.

Zabezpieczenie antykorozyjne za pomocą powłok cynkowych

Za najskuteczniejszą barierę dla korozji uznaje się pokrycie stali warstwą cynku. Antykorozyjne powłoki cynkowe nakłada się za pomocą różnych metod. Dużą popularnością cieszą się dwie z nich: cynkowanie ogniowe oraz ocynk elektrolityczny w kąpieli alkalicznej. Ta druga metoda przewyższa cynkowanie ogniowe przede wszystkim w kontekście finalnej estetyki pokrycia. Przy cynkowaniu elektrolitycznym uzyskuje się cienkie i jednolite powłoki, które są pozbawione nierówności. Takie warstwy ochronne szczelnie przylegają do metalu, przez co skutecznie chronią stal przed czynnikami zewnętrznymi i agresywnym środowiskiem. Dzięki temu ocynkowane przedmioty wykazują nawet kilkanaście razy większą odporność na korozję niż te, które nie zostały ocynkowane.

Wróć do bloga