Blog

JAK WYKONUJE SIĘ POWŁOKI ELEKTROLITYCZNE?

Powłoki elektrolityczne wykorzystuje się do zabezpieczania metali. Są to cienkie warstwy ochronne, które wykazują dużą odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oprócz tego, że nadają metalowym powierzchniom odpowiednich cech użytkowych, dodatkowo także podnoszą ich walory estetyczne. Dzięki precyzyjnym, zautomatyzowanym procesom uzyskujemy równomierne nałożenie powłok elektrolitycznych, które są szczelne i gładkie. Dzięki ich zastosowaniu można też uzyskać dodatkowy efekt wizualny. Galwanizowane powierzchnie zyskują estetyczny wygląd. Na czym dokładnie polega proces osadzania powłok elektrolitycznych? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest galwanizacja.

Czytaj dalej

CO TRZEBA WIEDZIEĆ O PASYWACJI?

Metale pod wpływem warunków atmosferycznych mogą korodować. W wyniku działania czynników zewnętrznych tracą swoje właściwości użytkowe i walory estetyczne. Aby temu zapobiec, warto je odpowiednio zabezpieczyć. Jedną z metod, która zapewnia ochronę antykorozyjną, a tym samym przedłuża żywotność metali, jest pasywacja. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, na czym dokładnie polega oraz przedstawiamy jej podstawowe rodzaje.

Czytaj dalej

JAK NAKŁADA SIĘ POWŁOKĘ GALWANICZNĄ?

Galwanizacja to proces, który polega na równomiernym nanoszeniu na powierzchnie metali cienkich warstw ochronnych zwanych powłokami galwanicznymi. Powłoki galwaniczne powstają z różnych materiałów takich jak m.in. cynk, miedź, chrom, srebro czy złoto. Celem galwanizacji jest najczęściej zabezpieczenie metalowych elementów przed korozją lub nadanie im określonych właściwości fizycznych bądź cech dekoracyjnych. W jaki sposób nakłada się powłoki galwaniczne? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Czytaj dalej

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY OCYNKIEM OGNIOWYM, A GALWANICZNYM?

Cynkowanie to proces pokrywania warstwą cynku elementów stalowych wykorzystywanych najczęściej w branży budowlanej oraz motoryzacyjnej. Zabieg ten wykonuje się w celu ich ochrony przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, zwiększających podatność na występowanie korozji. W ten sposób nie tylko poprawia się ich estetykę, ale także przedłuża żywotność. Wśród technik cynkowania wyróżnia się ocynk ogniowy oraz galwaniczny. Obie metody polegają na różnej aplikacji oraz pozwalają uzyskać odmienne efekty. Jakie są różnice między ocynkiem ogniowym a galwanicznym? Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Czytaj dalej

CZYM JEST OCYNK?

W celu przedłużenia żywotności różnego rodzaju elementów oraz poprawy ich ogólnej estetyki stosuje się różne metody konserwacji. Ich dobór zależy od rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane dane elementy oraz efektu, jaki chce się uzyskać. W przypadku elementów metalowych kluczową rolę odgrywa zabezpieczenie ich przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, które odpowiadają za powstawanie rdzy. Jedną z form ochrony takich elementów jest ocynk. O tym, co kryje się pod tym terminem oraz na czym polega proces cynkowania, piszemy w dalszej części artykułu.

Czytaj dalej

NA CZYM POLEGA CYNKOWANIE GALWANICZNE?

Stal to materiał stosowany do produkcji różnego rodzaju części maszyn i elementów budowlanych. W zasadzie nie ma gałęzi gospodarki, gdzie nie występowałyby produkty stalowe wytrzymałe na ogromne siły nacisku. Niestety mimo tych zalet jedyną wadą stali jest znaczna podatność na działanie rdzy. Dlatego szuka się sposobów, by skutecznie zabezpieczyć stalowe części przed korozją. Jednym z nich jest cynkowanie galwaniczne.

Czytaj dalej