NA CZYM POLEGA CYNKOWANIE GALWANICZNE?


Stal to materiał stosowany do produkcji różnego rodzaju części maszyn i elementów budowlanych. W zasadzie nie ma gałęzi gospodarki, gdzie nie występowałyby produkty stalowe wytrzymałe na ogromne siły nacisku. Niestety mimo tych zalet jedyną wadą stali jest znaczna podatność na działanie rdzy. Dlatego szuka się sposobów, by skutecznie zabezpieczyć stalowe części przed korozją. Jednym z nich jest cynkowanie galwaniczne.

Jak przebiega proces cynkowania galwanicznego?

Cynkowanie galwaniczne polega na zastosowaniu procesu elektrolizy. Prąd elektryczny jest w tym przypadku źródłem napięcia. Powierzchnia poddawana cynkowaniu musi być oczyszczona i odtłuszczona. Po tym wszystkim należy poddać ją trawieniu, co pozbawi ją ognisk korozji.

Proces elektrolizy zaczyna się w momencie zanurzenia cynkowanego przedmiotu w roztworze elektrolitu, w którym znajdują się jony cynku. Na skutek dostarczenia do roztworu prądu elektrycznego cząsteczki cynku osiadają na powierzchni przedmiotu poddanego elektrolizie. Warstwa cynku jest bardzo cienka, ale jednocześnie trwała i zwarta.

Niektóre firmy wykonujące cynkowanie galwaniczne, takie jak Galwanizernia Emeres Produkt, oferują zabarwienie warstwy na inne kolory niż białosrebrzysty. Największym powodzeniem cieszy się barwa czarna. Taki typ powłoki ma zastosowanie najczęściej przy urządzaniu wnętrz. Grubość powłoki przekłada się bezpośrednio na jej właściwości ochronne.

Zalety i zastosowanie cynkowania galwanicznego

Cynkowanie galwaniczne stosowane jest w przypadku różnej wielkości elementów. Można je wykorzystać zarówno do niewielkich nakrętek, jak i do sporych części maszyn czy obudów. Cynkowaniu mogą być poddawane całe podzespoły, a także pręty, blachy czy płaskowniki.Obróbka metodą galwaniczną ma to do siebie, że zachowany jest kształt, rozmiar i waga danego przedmiotu. Sam ciężar zmienia się o tyle, ile ważą drobinki cynku, a więc bardzo nieznacznie. Ostatecznie wszystkie walory przedmiotu są zachowane, a dodatkowo zyskuje on ochronę przed korozją i estetyczny wygląd.Stopień odporności zależy od grubości warstwy cynku. Jednak nawet w przypadku, gdy powłoka jest cienka, nie tworzą się na niej żadne nierówności czy wewnętrzne pęcherze. Taką powierzchnię łatwo można dodatkowo pomalować lub polakierować.Cynkowanie galwaniczne stosuje się w takich działach przemysłu jak np.: elektronika, motoryzacja, lotnictwo, budownictwo. Właściwie trudno sobie wyobrazić miejsce, gdzie nie występują tak zabezpieczone elementy.

Wróć do bloga