JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY OCYNKIEM OGNIOWYM, A GALWANICZNYM?

Ocynk ogniowy i galwaniczny to dwie techniki cynkowania. Sprawdź na naszym blogu, czym się różnią oraz dowiedz się, która z tych metod ma więcej zalet.

Cynkowanie to proces pokrywania warstwą cynku elementów stalowych wykorzystywanych najczęściej w branży budowlanej oraz motoryzacyjnej. Zabieg ten wykonuje się w celu ich ochrony przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, zwiększających podatność na występowanie korozji. W ten sposób nie tylko poprawia się ich estetykę, ale także przedłuża żywotność. Wśród technik cynkowania wyróżnia się ocynk ogniowy oraz galwaniczny. Obie metody polegają na różnej aplikacji oraz pozwalają uzyskać odmienne efekty. Jakie są różnice między ocynkiem ogniowym a galwanicznym? Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Ocynk ogniowy a galwaniczny – co różni te dwie metody?

Ocynk ogniowy to starsza metoda cynkowania, która polega na zanurzeniu elementów w ciekłym cynku. W ten sposób uzyskuje się grubą powłokę ochronną, która dokładnie zabezpiecza całą powierzchnię danego elementu. Ocynk ogniowy wyróżnia duża trwałość, która pozwala przedłużyć żywotność elementów nawet o kilkadziesiąt lat. Na niekorzyść cynkowania ogniowego wpływa jednak brak precyzji przy pokrywaniu powierzchni. Podczas zastygania cynku mogą pojawiać się nieestetyczne zgrubienia oraz nierówności. Ponadto taka kąpiel zwiększa też podatność na powstawanie otworów technologicznych. O wiele lepsze efekty wizualne gwarantuje cynkowanie galwaniczne, które znane jest również jako ocynk elektrolityczny.

Cynkowanie galwaniczne w Sosnowcu oferuje nasza Galwanizernia Emeres Product. W ramach naszych usług wykonujemy ocynk galwaniczny w kąpieli alkalicznej. W roztworze znajdują się elektrolity oraz cząsteczki cynku, które umożliwiają równomierne i precyzyjne pokrycie elementów o różnych kształtach cienką warstwą ochronną o grubości od 5 do 30 mikrometrów. Przy wykorzystaniu tej metody na powierzchni elementów nie pojawiają się pęcherze i zgrubienia, a warstwa zachowuje całkowitą szczelność, stanowiąc skuteczną barierę dla korozji. Zastosowanie powłok galwanicznych umożliwia uzyskanie trwałej warstwy ochronnej o wysokim połysku, która w przeciwieństwie do warstwy uzyskanej przy wykorzystaniu metody ogniowej świetnie prezentuje się po pokryciu farbą.