JAK WYKONUJE SIĘ POWŁOKI ELEKTROLITYCZNE?

Powłoki elektrolityczne zabezpieczają powierzchnie metalu przed korozją. Jak się je wykonuje? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w artykule na naszym blogu.

Powłoki elektrolityczne wykorzystuje się do zabezpieczania metali. Są to cienkie warstwy ochronne, które wykazują dużą odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Oprócz tego, że nadają metalowym powierzchniom odpowiednich cech użytkowych, dodatkowo także podnoszą ich walory estetyczne. Dzięki precyzyjnym, zautomatyzowanym procesom uzyskujemy równomierne nałożenie powłok elektrolitycznych, które są szczelne i gładkie. Dzięki ich zastosowaniu można też uzyskać dodatkowy efekt wizualny. Galwanizowane powierzchnie zyskują estetyczny wygląd. Na czym dokładnie polega proces osadzania powłok elektrolitycznych? W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest galwanizacja.

W jaki sposób tworzy się powłoki elektrolityczne?

Do zabezpieczania powierzchni metali przed korozją stosuje się różne metody i różne metale powłokowe. Jednym z najczęściej stosowanych metali powłokowych jest np. cynk. Proces jego osadzania określa się mianem ocynku elektrolitycznegoOcynk elektrolityczny wykonuje się w ramach tzw. kąpieli alkalicznej. Cały proces zabezpieczania metali rozpoczyna dokładne wyczyszczenie mechaniczne oraz odtłuszczenie powierzchni galwanizowanego materiału. Następnie elementy zanurza się w zasadowym lub kwaśnym elektrolicie zawierającym związki cynku. Ten etap to właśnie kąpiel alkaliczna, podczas której w procesie elektrolizy wykorzystuje się prąd elektryczny do przemieszczenia jonów w elektrolicie.

W efekcie oddziaływania prądu zachodzą reakcje chemiczne, które prowadzą do osadzenia cząsteczek cynku na powierzchni metalu. Osadzające się na powierzchni metalu cząsteczki cynku tworzą szczelną powłokę ochronną lub ochronno-estetyczną. Uzyskana warstwa wykazuje właściwości antykorozyjne i w porównaniu do powłok uzyskiwanych technologią cynkowania ogniowego jest bardzo cienka. Jej grubość waha się od 5 do 30 mikrometrów. Po kąpieli alkalicznej metalowe elementy są każdorazowo dokładnie płukane po to, by uniknąć przenoszenia poszczególnych składników kąpieli. Następnie przygotowuje się je do dalszego użytku w ramach tzw. obróbki wykańczającej.