Galwaniczne nakładanie
powłok cynkowych

diamenty forbesa

cynkowanie galwaniczne

nasze realizacje

Na czym polega cynkowanie galwaniczne?

Na czym polega cynkowanie galwaniczne?

Stal to materiał stosowany do produkcji różnego rodzaju części maszyn i elementów budowlanych. W zasadzie nie ma gałęzi gospodarki, gdzie nie występowałyby produkty stalowe wytrzymałe na ogromne siły nacisku. Niestety mimo tych zalet jedyną wadą stali jest znaczna podatność na działanie rdzy. Dlatego szuka się sposobów, by skutecznie zabezpieczyć stalowe części przed korozją. Jednym z nich jest cynkowanie galwaniczne.

Jak przebiega proces cynkowania galwanicznego?

Cynkowanie galwaniczne polega na zastosowaniu procesu elektrolizy. Prąd elektryczny jest w tym przypadku źródłem napięcia. Powierzchnia poddawana cynkowaniu musi być oczyszczona i odtłuszczona. Po tym wszystkim należy poddać ją trawieniu, co pozbawi ją ognisk korozji.

Proces elektrolizy zaczyna się w momencie zanurzenia cynkowanego przedmiotu w roztworze elektrolitu, w którym znajdują się jony cynku. Na skutek dostarczenia do roztworu prądu elektrycznego cząsteczki cynku osiadają na powierzchni przedmiotu poddanego elektrolizie. Warstwa cynku jest bardzo cienka, ale jednocześnie trwała i zwarta.

Niektóre firmy wykonujące cynkowanie galwaniczne, takie jak Galwanizernia Emeres Produkt, oferują zabarwienie warstwy na inne kolory niż białosrebrzysty. Największym powodzeniem cieszy się barwa czarna. Taki typ powłoki ma zastosowanie najczęściej przy urządzaniu wnętrz. Grubość powłoki przekłada się bezpośrednio na jej właściwości ochronne.

Zalety i zastosowanie cynkowania galwanicznego

Cynkowanie galwaniczne stosowane jest w przypadku różnej wielkości elementów. Można je wykorzystać zarówno do niewielkich nakrętek, jak i do sporych części maszyn czy obudów. Cynkowaniu mogą być poddawane całe podzespoły, a także pręty, blachy czy płaskowniki.
Obróbka metodą galwaniczną ma to do siebie, że zachowany jest kształt, rozmiar i waga danego przedmiotu. Sam ciężar zmienia się o tyle, ile ważą drobinki cynku, a więc bardzo nieznacznie. Ostatecznie wszystkie walory przedmiotu są zachowane, a dodatkowo zyskuje on ochronę przed korozją i estetyczny wygląd.
Stopień odporności zależy od grubości warstwy cynku. Jednak nawet w przypadku, gdy powłoka jest cienka, nie tworzą się na niej żadne nierówności czy wewnętrzne pęcherze. Taką powierzchnię łatwo można dodatkowo pomalować lub polakierować.
Cynkowanie galwaniczne stosuje się w takich działach przemysłu jak np.: elektronika, motoryzacja, lotnictwo, budownictwo. Właściwie trudno sobie wyobrazić miejsce, gdzie nie występują tak zabezpieczone elementy.

jak działa czarna pasywacja?

Detal przed pasywacją i po czarnej pasywacji. Powłoka z uszczelnieniem w kolorze czarnym; wysoka jakość antykorozyjna i atrakcyjny wygląd.

Najważniejszym celem cynkowania pod względem właściwości użytkowych jest ochrona metali przed skutkami korozji lub rdzy. Cynkowanie powszechnie uważane jest za wykończenie funkcjonalne, spełniające rolę technicznej powłoki ochronnej. Obecnie zapewnia ono nie tylko trwałe zabezpieczenie antykorozyjne ale jest również wykończeniem wysoko estetycznym. Jedną z opcji dekoracyjnego wykańczania powłok antykorozyjnych jest czarna pasywacja. Dzięki innowacyjnym pigmentom, które wykorzystujemy w naszej produkcji zapewniamy jednorodne, głębokie wykończenie. Efekt naszej pracy to głęboka jednolita czerń przy zachowaniu wszelkich norm dotyczących jakości.
Czarna pasywacja umożliwia maskowanie poszczególnych detali, ukrycie wbudowanych elementów oświetleniowych czy łączeń np. pod maską lub siedziskiem auta.
Jest to również dobra alternatywa dla malowania proszkowego lub e-coat w przypadku części o wąskich tolerancjach wymiarowych.
Czarne powłoki ochronne mają zastosowanie w wielu branżach, np przy częściach wykorzystywanych w produkcji AGD, elementach złącznych, okuciach czy komponentach samochodowych.
Nasze powłoki charakteryzuje wysoka jakość, na którą składają się wieloletnie doświadczenie, zautomatyzowane procesy i chemia najwyższej jakości firmy Atotech.

 

Dlaczego my?Stawiamy na jakość

Wykonujemy powłoki zgodnie z wymogami norm: PN-EN ISO 2081 (PN-EN 12329) ; FIAT 9.57405; DIN 50961 lub WTO klienta.

logo

Nasza firma pracuje w oparciu o system enova

logo